Co se u nás děje

Na úvod malá omluva - velmi tady zlobí internet. Tedy snad už můžu napsat zlobil, pan správce nám sem nechal natáhnout kabel, takže nyní už budu moct přidávat fotky i zprávičky každý večer.

Sobota

Tak máme úspěšně za sebou první den, který proběhl naprosto bez potíží. Cesta v pohodě, ochotný pan průvodčí dětem orazítkoval jejich jízdenky do Bradavic a pan výpravčí nám ukázal cestu na Račí hrad.

Po rozdělení do pokojů jsme se naobědvali (nudlová polévka a čína s rýží), vybalili a po nezbytném odpoledním klidu si každý čaroděj a čarodějka nabarvili a vyzdobili svou kouzelnickou hůlku.

Pak jsme provedli nezbytný průzkum okolí a po návratu se děti podívaly na část filmu Harry Potter a kámen mudrců, aby měly představu, co nás vlastně celý týden čeká. No a pak už jsme přistoupili k zařazování do kolejí. Moudrý klobouk rozhodl následovně:

Nebelvír: Matěj, Terezka F., Drahuška a Míša

Mrzimor: Ondra, Terezka Š.,Tom a Daník

Havraspár: Liduška, Míra, Ivetka a zítra se k nám připojí Kuba

Zmijozel: Barunka, Filip, David a Eliška

K večeři si děti pochutnaly na zapečených těstovinách, a když píšu pochutnaly, myslím to doslovně, polovina dětí si byla přidat, někteří dokonce víckrát.  Mimochodem, oběd byl rovněž velmi úspěšný :-) . Po nezbytném večerním zpívání s kytarou a flétnou všichni spokojeně ulehli, nekonaly se žádné slzičky.

Dnes nás taky čekalo jedno překvapení, (že Kefurtovi :-) )!Obdrželi jsme mapu, buzolu a dopis psaný morseovkou s pokyny, kterak se dostat k ukrytému pokladu „Toho, jehož jméno nesmíme vyslovit“. Takže zítra dopoledne vyrážíme za pokladem.

 

Neděle

Večer a v noci nám sprchlo, ale neděle byla nádherná. Proto jsme se hned po snídani vydali podle mapy a morseovského dopisu (jak se mi teď hodily ty roky praxe jako táborová vedoucí :-) ) za tajemstvím Temného pána. A slavili jsme úspěch, Filip zakopaný poklad objevil a všichni měli obrovskou radost z truhly plné „drahokamů“ a dvou pamětních listů pro mě a Janu. Až nás to malinko dojalo… Ostatní pochopí, když si prohlédnou fotky. V každém případě – milí Kefurtovi, mockrát Vám děkujeme!

Po obědě (řízek a brambory) jsme měli mít odpolední klid, jenže v takovém počasí by prostě byl hřích být zalezlý na pokoji, takže šly děti vyzkoušet místní hřiště, trampolínu a stolní fotbálek. Později k nim přibyl ještě ping pong a elektronické šipky.

Dnes jsme také absolvovali konkurz na hráče famfrpálu. Vzhledem k místnímu nedostatečně vybavenému hřišti na tento náročný sport jsme vybrali pouze nejlepší chytače a střelce. A pořádný zápas si dáme až v řevničovské tělocvičně.

Sportovní aktivity jsme proložili kreativní činností – každý si namaloval své vlastní tričko. Fotografie schválně nepřikládám, abychom nezkazili překvapení, použijeme je na zpáteční cestu.

K večeři byly palačinky s borůvkovou marmeládou a se zmrzlinou, opětovně výborné.

Po večerním sprchování jsme shlédli další část Harryho Pottera, konkrétně zápas s Trollem, který naše bradavické žáky čeká zítra.

Paní zdravotnice hlásí, že jsou všichni v pořádku a já přidávám, že jsou všichni v naprosté pohodě.

Děkujeme za vzkazy, všechny jsme předaly dětem. Těšíme se na další.


Pondělí

První školní den našeho pobytu nás zastihl na cestě do Jesenice,  a tak jsme se učili v jejím průběhu. A věřte, že to šlo skvěle! V Jesenici pak neuvážená odpověď, že koupit si děti můžou téměř vše, co chtějí, rozhodla, že se pravděpodobně jedná o poslední „nakupovací“ výlet, na další už peníze nezbyly ;-). No, nebylo to tak hrozné, ale některé děti jsme přece jen malinko musely usměrňovat :-).

Při obědě se všem dělaly boule za ušima, jak se cpali hromadou vdolečků! Jen na vysvětlení, časté fotky Tomíka při jídle nejsou způsobeny tím, že by jedl jenom on, pouze se snažíme zdokumentovat, jak báječně paní kuchařka zvládá jeho bezlepkovou dietu. Téměř pokaždé má stejné jídlo jako ostatní, jen mírně modifikované. A viditelně mu zatím všechno chutná, protože si pokaždé jde přidat!

Odpolední klid jsme dnes skutečně dodrželi, protože přece jen dopoledních pár kilometrů děti znavilo. Odpoledne jsme střídavě vyráběli čarodějnické klobouky a hráli si na hřišti.

Večerní bramborová kaše s párkem byla zlikvidovaná bleskově a děti pak svedly litý boj s Trolem. Fotky jsou sice fajn, ale počkejte, až uvidíte videa, natočená z této akce. To se teprve pobavíte! :-) .

Při večerní části Harryho Pottera děti spořádaly ještě druhou, (někteří třetí a čtvrtou :-) ) večeři. Kdybychom s Janou a Martinou nevěděly, jak děti pokaždé své talíře vyluxují, mohly bychom si myslet, že snad tady ještě nedostaly najíst! Ale spíše to svědčí o množství energie, které na zdejším pobytu ze sebe vydají.

Všichni Vás pozdravují, zatím žádné stesky a pláče, opravdu si to užíváme. Dneska děti vymyslely, že tady zůstanou navždy, jen zorganizují pravidelné návštěvy rodičů. Jsou to ale hlavičky, co?

Úterý

Dopoledne při výuce uteklo velmi rychle, i když přiznávám, že hodina lektvarů děti bavila o něco více než hodina českého jazyka. No, zvládnout musely obě.

Po obědě (guláš a těstoviny) jsme se vydali na hlubší průzkum okolí. Konkrétně nás zlákala oblast Zakázaného lesa. Měli jsme štěstí a nepotkali žádné z nebezpečných bytostí, které zde žijí, tak jsme alespoň zhotovili nějaké úkryty pro případ ohrožení. Po návratu zatoužila část dětí po další dávce kilometrů, tak jsme se vydali na krátký výlet do Jesenice (místí COOP je neuvěřitelná motivace) a ostatní se s Janou a Martinou věnovali tvůrčí činnosti – namalovali si památeční hrníčky a dozdobili kouzelnické klobouky. Jesenické cestovatele to neminulo po návratu.

Po večeři (rizoto) jsme vzali útokem sprchy, protože nás čekalo hromadné mytí hlav. A vzali jsme to tak důkladně, že dnes se pár posledních odvážlivců muselo ve sprše už trošku otužovat.

Večerní program se nakonec změnil v dlouhé a zábavné prohlížení fotek a videí, které jsme zatím pořídili. Doufám, že se později u nich budete bavit úplně stejně.


Středa

Dnešní den jsme měli hned dvě návštěvy. Ta první přišla dopoledne z Lesů ČR. Zavítaly k nám dva pedagogové lesa, vlastně pedagožky, paní Pešulová a paní Metličková s jezevčíkem Chico. Děti měly možnost ukázat, co vědí o přírodě a dozvědět se spustu nových informací o zvířatech i rostlinách. Mohly si prohlédnout a osahat spoustu zajímavých exponátů od semínek až k rohům a parohům. Skládaly dřevěné puzzle, soutěžily, tvořily, trhaly a pojmenovávaly a neustále se něčemu divily. A bylo čemu, mnoho informací bylo nových i pro nás dospělé. Pro zajímavost - kdo z Vás ví, jak se jmenuje samice daňka? Jistě je mezi Vámi spousta myslivců a znalců lesa, tak to pro Vás nic nového nebude, na sídlišti v Ostravě se nám ale moc daňků neprohánělo, takže pro mě to novinka byla. Kdyby na tom byl někdo náhodou jako já, tak prozrazuji, že daněla :-) .

Celá akce byla opravdu skvělá, děti to bavilo a vydržely s malou přestávkou na svačinu více než dvouhodinový program! Mimochodem, prý na tom nejsme znalostně tak špatně...

Při obědě si dnes děti pochutnaly na smaženém květáku s bramborem, a pak jsme v rámci odpoledního klidu dokoukali zbytek Harryho Pottera, neboť čas se již krátí. Při sledování jsme dostali druhou návštěvu- přijel se na nás podívat pan ředitel. Děti se mu předvedly v plné kouzelnické kráse,  a pak již absolvovaly několik posledních úkolů, které je zase o kousek přiblížily k vysněnému Kameni mudrců. Mimo jiné si také vyzkoušely, jak se píše brkem a inkoustem. Zítra se již dozví, zda se jejich snaha vyplatila.

Podvečerní bouřka vyhnala pana ředitele do auta a děti do jídelny, kde probíhal turnaj ve stolní hře na téma (jak jinak) Harry Potter. Zmijozelská kolej při něm vyhrála na celé čáře!

Naštěstí se mezitím počasí umoudřilo, takže dlouho plánovaný a slibovaný táborák se konal. Mimo buřtů děti spořádaly neskutečné množství opečeného chleba a rohlíků.

A protože se děti budí každý den později a později a někdy musí být dokonce buzeny (a to je snídaně až na půl deváté, takže budíček v 8 hodin!), po nezbytné ukolébavce jsme je vyhnali do postelí.

Zítra nás čeká dokončení celotýdenní snahy o získání Kamene mudrců a balení. A vzhledem k tomu, že momentálně venku lije jako z konve, asi na to bude dostatek času :-(.

 

 

Čtvrtek

Přestože v noci lilo jako z konve, během dopoledne se všechny mraky rozehnaly a opět nám i poslední den svítilo sluníčko. Trochu chladnější počasí jsme využili k rozšiřování našich znalostí a vědomostí zejména z českého jazyka.

Po obědě a odpoledním klidu nás čekalo vyvrcholení celotýdenní hry Cesta za Kamenem mudrců. Podle výsledků za celý týden se děti postupně vydávaly hledat vzácný poklad, jehož obsah je po úspěšném hledání viditelně potěšil. Vzhledem k tomu, že to byl náš poslední čas strávený v tomto středisku, užívaly si děti ještě všechny atrakce, které místní hřiště a klubovna nabízí.

Po večeři nastalo velké koupání a balení, kupodivu docela rychle a bez větších problémů. Přece jen je poznat, že už jsou to zkušení výletníci :-) . Malinký zádrhel se objevil u Míši, nemohl najít svůj ručník. I když jsme prohledali kufry i jeho spolunocležníků, ručník se neobjevil. Prosím proto všechny rodiče, kdyby náhodou doma našli nějaký, který jim nepatří, aby ho poslali do školy. Jinak jako každý rok ztráty a nálezy můžete psát do vzkazů na net nebo rovnou poslat po dětech.

Teď se již vykoupané děti koukají na Harryho Pottera a kámen mudrců, tentokrát vcelku, některé daly přednost stolním hrám na pokoji.

Zbytek Vám již jistě povyprávějí Vaše ratolesti zítra samy.

Celá škola v přírodě proběhla bez problémů a myslím, že si to všichni opravdu užili. Nemuseli jsme řešit vůbec žádné stesky a plačky, spíše si i ti obvyklí „stýskači“ přáli pobyt prodloužit, což nás moc těší.

Na závěr přidám malou prosbu: děti si tady namalovaly své tričko. Buďte tak hodní a dejte jim ho prosím v pondělí do školy. Původně jsme mysleli, že v nich děti odjedou, nakonec jsme jim ale do nich zabalili jejich vypálené hrnečky.

Přidávám technické informace – hrnečky se podle výrobce dají mýt v myčce, já bych to ale raději neriskovala. Trička se perou na nižší teplotu.

Takže nashledanou zítra.